Vabljeni na predstavitev zbornika Most čez Zaliv, ki ga je, ob 108. jubileju Borisa Pahorja, uredila Alenka Puhar, ki bo povezovala pogovor s soavtorji.
Inštitut Nove revije, zavod za humanistiko, je izdal knjigo Most čez Zaliv, posvečeno revijama Most in Zaliv, ki sta od leta 1964 "v Trstu odpirali okna v sodobnejši svet". Boris Pahor je leta 1966 s somišljeniki ustanovil revijo Zaliv. Ves čas njenega obstaja, do leta 1990, je bil njen urednik in vodilni avtor. S svojimi besedili in uredniškim delom je bistveno prispeval k intelektualni rasti Slovencev, ki so tedaj živeli v jugoslovanskem, precej manj svobodnem svetu kot Slovenci za mejo ter razseljeni po svetu.
Simpozij "Most čez Zaliv" je oktobra 2021 osvetlil dve pomembni reviji za kulturna in družbena vprašanja, ki sta izhajali v Trstu od leta 1964 do leta 1992. Sodelovali so veterani revije Most, Vladimir Vremenc, Drago Štoka, Lev Detela, Loredana Umek, Feliks Bister, Lojze Peterle, Miha Glavan, Andrej Lokar, Tomaž Ivešić, Ivo Jevnikar, Marjan Frankovič in Alenka Puhar.
Odnos med Zalivom in Mostom je bil napet, osnovna ambicija pa enotna:
- Kritično osvetljevati kulturno in družbeno dogajanje tako na Tržaškem kot v Sloveniji/Jugoslaivji.
- Odpirati možnosti za intelektualno uveljavljanje razseljenih Slovencev.
- Razkrinkati tako imenovane tabu teme, ki jih je v matični domovini vzpostavil režim enoumja.
Zaradi tega je bila v Zalivu in v Mostu objavljena dolga plejada besedil, ki o slovenskem družbenem življenju povedo bistveno več kot zadržane besede v Sloveniji natisnjenih publikacij.
Leta 1965 je Dane Zajc slabokrvnim ljubljanskim revijam postavil vprašanje, " če se zavedajo krivice, ki jo z vsako svojo novo številko narede svojemu času". Najbolj znameniti in vnebovpijoč primer, kako so na oni strani meje krpali nesvobodo v domovini, je bil pogovor z Edvardom Kocbekom, ki sta ga za Zaliv opravila Boris Pahor in Alojz Rebula; podatkov o strašnih povojnih pobojih odtlej ni bilo več mogoče popolnoma zanikati.
Dogodek je del kulturnega programa knjigarne, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.