Ob izidu knjige Beograjski trio, ki je pred kratkim izšla pri Mladinski knjigi, bo v Ljubljani gostoval srbski filmski in gledališki režiser, scenarist in pisatelj Goran Marković.
Ob tej priložnosti bosta Mladinska knjiga in Slovenska kinoteka 16. novembra, ob 20.30 priredili srečanje z avtorjem in zatem še ogled njegovega filma Zbirni center (Sabirni centar).
V pogovoru s pisateljem, ki ga bo vodil Antiša Korljan, bosta poleg prevajalca Urbana Vovka sodelovala urednik Andrej Ilc in Igor Prassel, vodja filmskega programa Slovenske kinoteke.
O knjigi Beograjski trio
Goran Marković se v romanu Beograjski trio domiselno loteva enega najkrutejših poglavij jugoslovanske politične zgodovine. Gre za obdobje po drugi svetovni vojni, ko je idejni razdor med Titom in Stalinom v bivši Jugoslaviji povzročil strogo preganjanje prosovjetskih somišljenikov in nazadnje privedel do ustanovitve zloglasnega koncentracijskega taborišča na Golem otoku. Tja je jugoslovanska oblast zapirala vse, ki so se jim zazdeli sumničavi, in se na otoku lotevala t. i. prevzgoje. V tem nevarnem času se v Beogradu znajde Lawrence Durrell, pozneje sloviti britanski pisatelj, takrat pa kulturni ataše in vohun britanskega veleposlaništva. Zaplete se v afero s svojo učiteljico srbohrvaškega jezika in ženo pomembnega političnega voditelja, in ko njegova ljubimka skupaj z možem pristane v taborišču, se Durrell spusti v tvegano politično igro.
V kolažu dnevniških zapisov, pisem, uradnih poročil, zapisnikov in pričevanj pisatelj Goran Marković sestavi pretresljivo zgodbo, v kateri vse do konca spretno prepleta fikcijo in resnico. Knjiga, ki jo je prevedel Urban Vovk in uredila Darja Marinšek, obsega 200 strani, njena cena pa je 24,99 EUR. Izid knjige je sofinanciral program Evropske unije Ustvarjalna Evropa.
Iz knjige
/…/ Uspelo mi je najti skrivno mesto za hranjenje dnevnika. Je v taboriščni baraki, v počepnem stranišču, najbolj ostudnem kraju, ki si ga človek lahko predstavlja. Sem prideš samo, kadar je nujno. Dragica Vasiljević, Beograjčanka, ki je v taborišču že dlje časa, mi je rekla, da v ta smrdljivi konec miličnice in sobne starešinke ne zaidejo niti med preiskavo. Ravno zato je postal idealno skrivališče za moj zvežčič. Zaklenem se v straniščno kabino, pišem, potem pa dnevnik zavijem v cunjo in ga potisnem v vdolbino poleg odprtine v kloako. Potem sicer ves dan smrdim, a sem vsaj prepričana, da mojega dnevnika ne bodo našli. /…/
Izid knjige sofinancira program Evropske unije Ustvarjalna Evropa.