Ob svetovnem dnevu čebel bodo trije strokovnjaki, ki s srcem in dušo spremljajo čebelji svet, zanj navduševali tudi nas.
Pravkar je izšla knjiga Svet opraševalcev. Dr. Petra Bole, Ivan Esenko in dr. Andrej Šalehar v knjigi predstavijo zanimiv in raznolik svet opraševalcev ter medsebojne odnose med opraševalci in rastlinami, ki jih ti oprašujejo.
V sodobnem času se zanimanje za čebele povečuje, ne samo zaradi njihovega pomena pri opraševanju rastlin, temveč zaradi vse večjega zavedanja o njihovi ogroženosti.
Opraševalke niso samo medonosne čebele, nepogrešljive so tudi druge žuželke, čmrlji, čebele samotarke, metulji in naključni obiskovalci cvetov, ki so prav tako dobile mesto v knjigi.
Na pogovoru z avtorji boste izvedeli, zakaj je prihodnost našega planeta bistveno odvisna od opraševalcev in kakšna je naša odgovornost pri njihovem ohranjanju.
O avtorjih
Ivan Esenko se aktivno ukvarja z vrtno ekologijo, živalskim svetom in odnosi med vrstami ter naravoslovno fotografijo. Je eden prvih, ki je v praksi posvetil popularizaciji čebel samotark kot alternativnih opraševalcev in razvil posebne opazovalne gnezdilnice.
Dr. Petra Bole je navdušena čebelarka in avtorica knjig Živeti skupaj. O čebeli in človeku in Living Together. About Bees and Mankind. Od leta 2019 je direktorica Muzejev radovljiške občine in avtorica nove stalne razstave v Čebelarskem muzeju.
Dr. Andrej Šalehar je agronom, ki se zadnjih 15 let posveča raziskovalnemu in strokovnemu delu s področja zgodovine slovenske živinoreje in slovenskega čebelarstva. Sam in v sodelovanju z drugimi avtorji je napisal 15 monografij in veliko prispevkov za revijo Slovenski čebelar.
Dogodek je del kulturnega programa knjigarne, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.